Kiedy podejmuje się jakąkolwiek działalność trzeba się liczyć z trudnościami, niepowodzeniami a nawet z rezygnacją. Tak samo jest z oddziałami KSM. Niejeden oddział w skali kraju już po krótkim czasie zapału i entuzjazmu - w konfrontacji z potrzebą stałego i długofalowego działania - przeżywa kryzys. Inne oddziały do kryzysu dochodzą powoli i jakby niepostrzeżenie. Należy jednak zaznaczyć, że z jednej strony prawie niemożliwe jest unikniecie go, a z drugiej strony może on odegrać ostatecznie pozytywną rolę weryfikującą ludzi i oczyszczającą motywacje działania.
      Do KSM-u przychodzą ludzie z różnymi motywacjami i intencjami. Trudności obnażające je i mogą wpłynąć na ich udoskonalenie lub spowodować odejście z KSM-u ludzi niezdecydowanych. Taki fakt może być korzystny pod warunkiem, że w porę kryzys zauważymy. Podane niżej spostrzeżenia są owocem doświadczeń wielu oddziałów i bynajmniej nie stanowią wyczerpującej listy.

Pokaż/ukryj A. Objawy kryzysu w oddziale

Pokaż/ukryj B. Przyczyny kryzysu

Pokaż/ukryj C. Metody rozwiązywania kryzysów


      Podane objawy, przyczyny i metody wychodzenia z kryzysów są tylko cząstkowe. Wydaje się że najważniejsze w wyjściu z kryzysu jest dbałość o wzajemne zaufanie, kierowanie się dobrem KSM-u oraz ciągłe oczyszczanie własnych motywacji przynależności do Stowarzyszenia. Ważną również sprawą jest zrozumienie, iż będąc KSM-owiczem przyjmuje na siebie obowiązek służenia swoim braciom i siostrom.